Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zdziechowie

Dzisiaj w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji otwarcia Izby Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość rozpoczęli: pani Marzenna Kubiak – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich 1918/19 w Zdziechowie wraz z panem Tomaszem Kropidłowskim, nauczycielem historii i byłym dyrektorem tej szkoły, którzy powitali wszystkich uczestników wydarzenia i przybliżyli genezę utworzenia Izby Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Kolejnym punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczennic i uczniów naszej szkoły przygotowany przez panie: Agnieszkę Ciesielską-Pawlak, Magdalenę Woźniak i Izabelę Pankowską. Dzieci, w formie inscenizacji, wprowadziły nas w klimat wspomnień z walk powstańczych, zaprezentowały fragmenty listów dla powstańców napisanych dla bohaterów po zwycięskiej potyczce pod Zdziechową (były to prace konkursowe). Całości przedstawienia towarzyszył chór szkolny „Imo Pectore.” W drugiej części apelu miały miejsce wystąpienia gości. Mogliśmy usłyszeć przemówienia pani Marii Suplickiej – Wójt Gminy Gniezno, pani Lidii Pietrzak – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie, komendanta Grupy Rekonstrukcji Historycznej Powstaniec – Zdziechowa pana Pawła Noskiewicza, pana Piotra Gruszczyńskiego – Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego i pani Agata Rezgui – sołtys Zdziechowy. Uroczysty apel zakończyła „Rota”. Nowo powstała Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego została uroczyście otwarta w geście przecięcia wstęgi, następnie poświęcona przez ks. prałata Pawła Gronowskiego – proboszcza Parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Zdziechowie. Całość zamknął utwór muzyczny w wykonaniu Bernadety Królik, uczennicy z klasy trzeciej. Wszyscy goście, pracownicy i uczniowie mogli wysłuchać informacji o eksponatach i dokumentach wyłożonych w Izbie Pamięci Powstania Wielkopolskiego, którą przybliżył pan Paweł Noskiewicz.
Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego mieszcząca się w naszej szkole została sfinansowana ze środków pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Gminy Gniezno, na wniosek napisany wspólnie przez Urząd Gminy Gniezno i Gminną Bibliotekę Publiczną w Zdziechowie. Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego jest nowoczesna, wyposażona w multikioski, podświetlane gabloty wypełnione pamiątkami, dokumentami, jak również tradycyjne ekspozytory i obrazy. Naszym pragnieniem jest, aby Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego była miejscem często odwiedzanym, a wyeksponowane przedmioty niech przypominają o ideałach, wartościach, którym z oddaniem służyli Powstańcy Wielkopolscy.