Plan letnich półkolonii

PLAN PÓŁKOLONI W SP W ZDZIECHOWIE – 05-09.07.2021

PONIEDZIAŁEK 05.07.2021 – MONIKA BERLIK, HALINA KOWALSKA
„Moje wymarzone miasto”

Cele programu zajęć
• wspomaganie rozwoju emocjonalno-społecznego
• budowanie pozytywnego obrazu siebie
• podejmowanie współpracy w grupie – integracja
• rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
• prezentowanie wytworów będących efektem pracy grupowej
• rozpoznawanie i wyrażanie uczuć
• czerpanie radości ze wspólnej zabawy bez względu na osiągnięty wynik
• dzielenie się z innymi własnymi doświadczeniami i przeżyciami
• rozbudzanie empatii
• wdrażanie do samodzielnego formułowania myśli, poglądów i rozwiązywania zadań
• doskonalenie percepcji słuchowo – wzrokowo – ruchowej
• doskonalenie koncentracji uwagi
• realizowanie powierzonych zadań dla osiągnięcia wspólnego celu
• dokonywanie analizy i syntezy zdobytych informacji
• wykorzystywanie w praktyce zdobytej wiedzy

Program zajęć :
I. Struktura i funkcja miasta – omówienie tematu.
II. Budujemy wymarzone miasto – warsztaty architektoniczne:
Zastosowanie: „Zarys miasta” z podziałem na cztery dzielnice.

  1. Podział uczniów na cztery grupy. Wyłonienie lidera.
  2. Losowanie – lider losuje urzędowy budynek (np. Kościół, Szkoła, Urząd Miasta, Policja), który zostanie zbudowany i umieszczony w konkretnej dzielnicy danej grupy.
  3. Projektowanie dzielnicy i nadanie nazwy – uczniowie zaprojektują swoją dzielnicę i wymyślą nazwę.
  4. Budowanie dzielnic miasta (urzędowe budynki, domy, sklepy, plac zabaw, siłownia, szpital, basen, kino, park itp.)
  5. Nasze rodziny – uczniowie z modeliny utworzą członków swojej rodziny oraz ulubione zwierzęta- zajęcia rozładowujące stres

III. „Bon dla Domu Dziecka” – mieszkańcy czterech dzielnic wezmą udział w zawodach. Dzielnica, która zdobędzie najwięcej punktów przeznaczy Bon na remont Domu Dziecka.

  1. Podchody w mieście: na wybranych budynkach i ulicach zostaną umieszczone koperty z zadaniami:
    • boisko/basen: zadania ruchowe
    • kino – zagadki filmowe
    • kościół – quiz
    • szkoła – labirynt
    • rynek – karaoke
    • park – zajęcia plastyczne
  2. Zdrowa rywalizacja

• Spacer na zaufanie
• Bez gazety nie idę
• Balon między nami
• Piłka między kolanami
• Kręgle – kulą będzie piłka, a kręglami butelki z wodą.
• Przeciąganie liny

  1. Kalambury Wręczenie Bonu i Remont „ Domu Dziecka ”
  2. Wspólne zdjęcie w wymarzonym mieście – integracja grupy
    Formy zajęć:
    • indywidualna
    • praca w parach
    • praca w grupie
    Metody zajęć:

pokaz, instrukcja słowna, praktyczne działanie przy zastosowaniu metod aktywizujących.

WTOREK 06.07.2021r. SYLWIA GRZYBOWSKA/ JULITA KOSTRZYNSKA
Temat: „ Podróż dookoła świata – poznawanie kontynentów. ‘’

9.00- 9.15- Przywitanie dzieci, zapoznanie się z planem dnia
9.15-9.45 – Zajęcia: „ Przeżywanie emocji i radzenie sobie z nimi”
( zajęcia emocjonalno-społeczne- scenariusz)
9.45-10.00- Przerwa na śniadanie
10.00-11.00- Poznawanie topografii kontynentów świata ( globusy, mapy)

  • Propozycja podróży do Afryki, poznawanie bliżej kontynentu Afryki w towarzystwie podróżnika KAZIKA na podstawie książki „ AFRYKA KAZIKA”
    ( zapoznanie się z fragmentami książki , która towarzyszy w podróżach KAZIKA) – Rozmowa z uczniami na temat książki o podróżach i ich znaczeniu- burza mózgów( scenariusz zajęć)

11.00-11.45 – Zajęcia plastyczne: tworzymy postać KAZIKA i jego rower oraz mapę Afryki – integracja grupy

11.45-12.30 – Zabawa ruchowa – budowanie obozowiska na pustyni( degustacja afrykańskich owoców)
12.30-13.00 – Podsumowanie zajęć przy dźwiękach afrykańskiej muzyki relaksującej oraz wręczenie uczestnikom „ Dyplom Podróżnika”.

ŚRODA 07.07 2021r. MAGDALENA WOŹNIAK/ EWA LATTA-MIELCAREK
Temat: Szaleństwo kolorów.
9:00-9:15
• Przywitanie dzieci, zapoznanie z planem dnia.
9:15- 9:45
• Kolorowy Escape Room- zabawy i ćwiczenia integrujące grupę rozwiązywanie zagadek i logicznych łamigłówek.
9:45- 10:00
• Przerwa na śniadanie.
10:00- 11:00
• W POSZUKIWANIU TĘCZY- wykonywanie barwnych doświadczeń chemicznych, praca z instrukcją,
• DIY- CZYLI ZRÓB TO SAM- tworzenie unikalnych, kolorowych koszulek.
11:00- 11:45
• Zabawy sensoryczne z wykorzystaniem kolorowych cieczy nienewtonowskich, piasku kinetycznego oraz substancji o różnorodnych fakturach, konsystencji, smaku zapachu.
11:45- 12:30
• SPORTOWY ZAWRÓT GŁOWY- czyli gra kolorowych drużyn o puchar Sportowca Półkolonii 2021
12:30- 13:00
• Podsumowanie zajęć.
• Zabawa kolorowymi proszkami w rytmie wesołej muzyki – rozładowanie stresu
• Pożegnanie uczestników zajęć.

CZWARTEK 08.07.2021r. – AGNIESZKA CIESIELSKA-PAWLAK/ MARTA SKRZYDLEWSKA-KORPIK

Temat: Morskie opowieści – podbijamy morza i oceany.
Cel:-zabawy o tematyce morskiej, żeglarskiej
– integracja
– umiejętność współpracy
– współodpowiedzialność za wykonywane zdanie
Plan zajęć:

  1. Budujemy statek!
    Konstruowanie makiety statku pirackiego według instrukcji – praca w grupach (zadanie plastyczne). – integracja grupy
  2. Jestem piratem!
    Stworzenie kostiumu pirackiego oraz akcesoriów.
  3. Zabawa dramowa -opowieść, ilustracja ruchowa- sposoby rozładowania stresu
  4. Morskie opowieści..
    Śpiewanie szantów, granie na instrumentach, tworzenie akompaniamentu.
  5. Kto jest kim – piracka sałatka.
  6. Poszukiwanie skarbów – zabawa integracyjna.

PIĄTEK 09.07.2021r. – WYJAZD DO KINA – DANUTA JANUSZ/IRENA HELMAN

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *